19.05.2017

Rośliny takie jak zboża, rośliny okopowe i rzepak należą do grupy roślin, które słabo pobierają fosfor. 

Dostępność tego pierwiastka dla roślin obecnego w roztworze glebowym uzależniona jest od kilku czynników m.in. temperatury, wilgotności oraz odczynu gleby. 

Sytuacja na polach sprzed kilku tygodni wyraźnie pokazuje że czynnikiem limitującym w ostatnim czasie ten składnik dla upraw była właśnie niska temperatura.

Zboża posiadają największa koncentrację fosforu w fazie końca krzewienia i waha się ona w przedziale 0,7 – 1,4% P₂O₅ świeżej masy. Główna ilość pobieranego przez rośliny fosforu przypada na okres przed kwitnieniem, czyli u zbóż do fazy kłoszenia. 

 

          

NIEDOBÓR FOSFORU 

Objawy niedoboru fosforu :

- zmiany kolorystyczne liści :  w początkowym okresie starsze liście stają się ciemnozielone , a przy   dalszym  niedoborze przyjmują odcień fioletowy do purpurowego

- liście krótkie , drobne i szybko opadające

- ogólnie karłowaty pokrój roślin

- ograniczony rozwój pędów bocznych

- mało intensywne kwitnienie i zawiązywanie się nasion oraz owoców

- przedwczesne dojrzewanie

 

Fosfor odgrywa znaczącą rolę w uprawie większości roślin uprawnych. Spełnia następujące właściwości fizyczne: przede wszystkim jest składnikiem związków energetycznych ATP oraz ADP, wchodzi w skład nośników genetycznych. Pierwiastek ten uaktywnia enzymy tworzące węglowodany, tłuszcze oraz białka. Buduje i wzmacnia ścianę i błonę komórkową. 

Fosfor ma olbrzymie znaczenie biologiczne. Wzmacnia krzewienie się zbóż, buduje i rozwija głębszy system korzeniowy. Wpływa na efektywniejsze wykorzystanie składników odżywczych z gleby. Wzmacnia tkankę mechaniczną przez co rośliny stają się odporniejsze na wyleganie. Pierwiastek ten intensyfikuje fazę kwitnienia, stymuluje tempo dojrzewania, inicjuje powstawanie i wypełnienie nasion. Fosfor poprawia jakość materiału siewnego, intensywniej wybarwia owoce i podnosi w nich zawartość witamin. Podnosi odporność na choroby grzybowe. 

 

Nawozy ViTotal Agro o wysokiej zawartości fosforu

 

OPAKOWANIE NAZWA SKŁAD
ViTotal Agro NPK 13-40-13 

Azot N całkowity 13 %

Forma N azotanowa 4,3 %

Forma N amonowa 7,8 %

Forma N amidowa 0,9 %

Fosfor P₂O₅ 40 %

Potas K₂O 13 %

Bor B 0,05 % 

Miedź Cu EDTA 0,02 % 

Żelazo Fe EDTA 0,05 %

Mangan Mn EDTA 0,05 % 

Molibden Mo 0,01 %

Cynk Zn EDTA 0,02 

 ViTotal Agro NPK 0-52-34

Fosfor P₂O₅ 52 % 

Potas K₂O 34 % 

Miedź Cu EDTA 0,04 %

Mangan Mn EDTA 0,06 %

 

 

Przygotował

Kamil Skrobiszewski

Menadżer Produktu Nawozy Dolistne

 

Na tej stronie używamy ciasteczek, o których możesz poczytać tutaj. Prosimy o ich akceptację